lunedì 8 maggio 2023

DZINTARA CEĻŠ. RELOADING

 

2023. gada 11. maijs - 2023. gada 11. jūlijs

Latvijas Zinātņu akadēmijas

2. un 3. stāva izstāžu zālēs

 

No 2023. gada 11. maija līdz 11. jūlijam Latvijas Zinātņu akadēmijā aplūkojama divu mākslinieču - Lolitas Timofejevas un Valentinaki izstāde "Dzintara ceļš. Reloading". Mākslinieces dzimušas Latvijā, bet jau vairākus gadus dzīvo un strādā Itālijā. Senais jūras ceļš jeb tā dēvētais Dzintara ceļš, kas savieno Baltijas jūru ar Vidusjūru, ir tēls, kas atklāj abu mākslinieču radošo un personisko ceļojumu. Abas mākslinieces savos darbos iezīmē ceļu, kur satiekas identitātes atmiņa un kolektīvā apziņa. Izstādi š.g. 10. maijā plkst. 15.00 atklās Itālijas Republikas vēstnieks Latvijā V.E. Alessandro Monti, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš, LZA viceprezidents Ojārs Spārītis un LZA Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētājs Guntis Zemītis.

Dzintars – šis zeltaini dzirkstošais dārgakmens saules krāsā sevī glabā gaisa pūslīšus, mikroorganismus, augus vai kukaiņus, citiem vārdiem, sīkus fragmentus no senas un tagad zudušas pasaules. Tieši šīs īpašības dēļ, dzintars vienmēr ir bijis pieprasīts un augsti novērtēts. Varam uzskatīt, ka dzintars ir metafora atmiņas saglabāšanai laika gaitā. Tas arī raisījis abu mākslinieču pārdomas un iedvesmojis viņas radīt savus jaunākos darbus.

Lolita Timofejeva pēta Latvijas un Eiropas ģeopolitiskos procesus. Papildus mākslinieciskajiem elementiem un latviešu tautas mākslas simboliem, māksliniece izmanto pagātnei piederīgus objektus: vecas fotogrāfijas, dokumentu oriģinālus, nozīmītes un citas liecības.

Valentinaki, izmantojot abstraktas ekspresijas formas, rada dzintara fosilijas ar zoomorfiskiem elementiem, kas līdzinās primitīviem organismiem, bet ir veidoti no piesārņojošiem un dabā nesadalāmiem materiāliem. Tādējādi mākslieniece, paužot rūpes un satraukumu par jūras ekosistēmas nākotni, cenšas pievērst uzmanību vides aizsardzības jautājumiem.

Dzintara ceļš ir saikne starp pagātni un tagadni, starp privāto dzīvi un māksliniecisko izpēti, starp divām pretējām jūrām, kuras Lolita Timofejeva un Valentinaki savos darbos apvieno vienā.

2020. gadā izstāde "Dzintara ceļš. Reloading" tika izstādīta Florencē, Palazzo del Pegaso. Florence, mūsdienu Itālijas kultūras sirds un sadraudzības pilsēta ar Rīgu kopš 2000. gada, tika izvēlēta kā ideāla vieta šī projekta uzsākšanai. Pēc izstādes Rīgā izstādes maršruts sastāvēs no vairākām pieturvietām valstīs, kuras šķērso Dzintara ceļš. Katrā pieturvietā izstāde tiks papildināta ar jauniem elementiem, kas atspoguļos attiecīgās vietas vēsturi un kultūru, salīdzinās to ar Latvijas vēsturiskajiem notikumiem tajā pašā laika posmā un piedāvās dziļas pārdomas par vides problēmām, kas šodien skar ne tikai Eiropu, bet arī visu pasauli.

"Dzintara ceļš. Reloading" izstādi Rīgā albalsta Sia ENHARS.


Nessun commento:

Posta un commento